Instrukcja Obsługi Człowieka [recenzja]

0
511

Kiedy kupujemy nowy sprzęt, często odrzucamy gdzieś w kąt dołączoną instrukcję obsługi, ponieważ uważamy, że poradzimy sobie bez niej – przecież każdy z nas wie, co oznacza największy przycisk z napisem ON/OFF. Reszty (metodą prób i błędów) nauczymy się później. Jednak czy nie dzięki przeczytaniu informacji o produkcie możemy uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń? na przykład w postaci spalonego ekspresu do kawy, zniszczonej pralki? Z pewnością jest to możliwe. W takim razie czy to samo dotyczy ludzi? Czy mamy możliwość uniknięcia wszelkich przykrości, pomyłek a nawet zawodów miłosnych? Czy wiedza o prawidłowościach nas samych jest w stanie uratować nam życie? Na pewno nie, ale za to może nam je ułatwić. Takim właśnie zbiorem reguł rządzących ludzkim życiem jest ostatnia publikacja profesor Hanny Brycz o prowokacyjnym tytule: Człowiek. Instrukcja obsługi. Przewodnik po zachowaniach społecznych.

Lektura zawiera 129 (!) praw, które dowodzą, że często padamy ofiarą samooszustwa, a zbrodniarzem okazuje się ludzki umysł. Dodatkowo, w książce znajdziemy przykłady kwestionariuszy, sprawdzających to czy sami potrafimy zaobserwować występowanie prawidłowości psychologicznych w cudzych i własnych zachowaniach. Dzięki temu każdy z nas może wejść w rolę naukowca. Na końcu książki otrzymamy słowniczek zawierający skrótowy opis każdej przytoczonej prawidłowości. Ułatwia on szybkie i sprawne odnalezienie interesujących nas zjawisk/terminów. Ponadto, dzięki dołączonym humorystycznym ilustracjom, czytanie tej książki stanie się dla nas zarówno pouczającym jak i przyjemnym przeżyciem.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Wiedza o błędach poznawczych może pomóc nam zrozumieć, a nawet przewidzieć postępowanie nasze, jak i innych. Autorka w sposób prosty i klarowny, również dla środowiska niezwiązanego z psychologią, wyjaśnia, dlaczego czasem brakuje nam motywacji do działania i co powoduje, że złe przeczucia zaczynają się sprawdzać, a czarny kot staje się odpowiedzialny za całe zaistniałe nieszczęście. Niestety, popełnianie błędów jest wpisane w naszą naturę i nawet wiedza o nas samych nie sprawi, że zaczniemy nagle postępować całkowicie racjonalnie. Jednakże sam fakt poznania siebie wpływa pozytywnie na nasze życie. Powoduje, że stajemy się bardziej otwarci i tolerancyjni, dzięki czemu dostrzegamy nie tylko błędy innych, ale również własne.

Czytając książkę Człowiek. Instrukcja obsługi, nie tylko staniemy się bardziej wyrozumiali, ale również będziemy mogli w efektywniejszy sposób czerpać z wachlarza naszych możliwości oraz osobistego potencjału. Każdy, kto chciałby dowartościować swoje życie, z pewnością zasługuje na taką właśnie instrukcję obsługi. Z tego powodu, książkę polecam nie tylko psychologom, ale również osobom, które pragną zrozumieć zasady rządzące życiem człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj