Psychologia Mitów Greckich [recenzja]

0
948

Książka ta jest zwierciadłem. W mitach o Ikarze czy Prometeuszu odbijają się narracje naszego życia, nasze własne doświadczenia: młodzieńczy idealizm sięgający słońca, który musi nauczyć się zdrowego rozsądku; bunt wobec autorytetów wynikający z poczucia wewnętrznej niezgody na niesprawiedliwość i ludzkie cierpienie.

W Psychologii Mitów Greckich pojawiają się różnorakie psychologiczne problemy, typowe dla zachodniej cywilizacji wywodzącej się z nad Morza Śródziemnego, z Grecji właśnie. Jakie to odwieczne dylematy? Kwestia macierzyństwa i dorastających dzieci wylatujących z rodzinnego gniazdka (mit o Demeter oraz Korze), iluzja idealistycznej miłości (mit o Orfeuszu i Eurydyce), trud małżeństwa (mit o Herze i Zeusie).

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Czytając tę książkę, można dojść do wniosku, że wszyscy obcujemy z bogami na co dzień. Każdy z nas spotkał Atenę – uosobienie bizneswoman, mądrej i władczej kobiety nie potrafiącej budować intymnych więzi czy Dionizosa, à la Kuba Wojewódzki, który choć jest wrażliwym mężczyzną, za co kochają go kobiety, to niestety brak mu odpowiedzialności, dlatego nie nadaje się do budowania trwałego związku.

W trakcie pochłaniania lektury, przyszła mi do głowy refleksja nawiązująca do artykułu, który czytałem dawno temu: Z badań weń zawartych wynikało, że kobiece kobiety (z wysokim poziomem estrogenu) wybierają męskich mężczyzn (z wysokim poziomem testosteronu). Takimi typami charakteru są Afrodyta i Ares. Lecz jedynie dwa wymiary testów (hormony vs. męskość/kobiecość) nie pozwalają uzmysłowić nam, na czym polega miłość tych osób. Co zbliża ich do siebie? Mitologia uplastycznia nasz psychometryczny obraz. Nie jest też przypadkową opowieścią – fakt, że przetrwała tysiące lat, stanowi o jej psychologicznej wadze.

Podsumowując, Psychologia Mitów Greckich to nie tylko opowieści o typowych relacjach (archetypach), odwiecznych dramatach, ideałach i demonach ludzkości. Zenon Waldemar Dudek, psychiatra i psycholog, dzieli się z nami swoim własnym doświadczeniem w pracy z pacjentami oraz olbrzymią wiedzą psychologiczną. Boginie, bogowie i herosi widziani są zatem w niezwykłym pryzmacie, jaki oferuje współczesna psychologia i indywidualne doświadczenie praktyka.

Książka ta jest wywiadem Mai Jaszewskiej (Pani pedagog, dziennikarki i animatorki kultury) z Zenonem Waldemarem Dudkiem (Redaktorem Naczelnym ENETEI) i to on, jak na archetypowego mędrca przystało, opowiada i tłumaczy nam mitologię. Wywiad nadaje żywość słowu, jest spontaniczną formą, co moim zdaniem, jest dużą zaletą tej pracy. Serdecznie polecam Psychologię Mitów Greckich wszystkim tym, którzy chcieliby bardziej zgłębić meandry własnej osobowości. Nie ma zaś, według mnie, lepszego zwierciadła duszy niż piękna historia.

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj