Wszyscy nosimy w sobie cząstkę zła

0
8186

Pojęcie “psychopatia” – choć budzi wiele emocji – nie figuruje w spisie zaburzeń DSM V ani ICD 10, którym posługują się psychiatrzy i psychologowie. Zostało ono wyłączone z klasyfikacji psychiatrycznych ze względu na trudność z precyzyjnym zdefiniowaniem pewnych jej kryteriów, jak również z powodu silnej stygmatyzacji osoby w przypadku mylnej diagnozy. W klasyfikacji zaburzeń najbliższe psychopatii jest dyssocjalne, lub inaczej antyspołeczne zaburzenie osobowości. Należy pamiętać jednak, że nie są to synonimy. Zaledwie 1 na 4 – 5 osób z zaburzeniem dyssocjalnym jest psychopatą. Z definicji osoby antyspołeczne charakteryzują się częstym łamaniem przyjętych norm i praw innych ludzi, podczas gdy cechy psychopatyczne wyrażane są bardziej w wymiarze interpersonalno-emocjonalnym. Współczesna psychologia wyróżniła termin “osobowość makiawelistyczna”, w skrajnych przypadkach nazywany również “zespołem chłodu emocjonalnego” (Christie i Geis, 1970).

Przyjrzyjmy się zatem jakie cechy są charakterystyczne dla psychopatii.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Pierwszą i jedną z ważniejszych cech jest mocno podwyższony próg pobudzenia. Niektóre badania informują o skrajnie niskiej reaktywności neurofizjologicznej u osób dotkniętych tym zaburzeniem, co manifestuje się potrzebą wyjątkowo silnych doznań i bodźców. Chronicznie przekraczają granice, dążą do nieustannego ryzyka i ekstremalnych przeżyć. Niczym ćma lecąca wprost do ognia, ponieważ wtedy czują, że naprawdę żyją.

Andriej Czikatiło urodził się w wiosce Jabłocznoje. Jego dzieciństwo przypadło na kilka lat po klęsce głodu na Ukrainie spowodowanej kolektywizacją, a także na okres II wojny światowej, kiedy to prawdopodobnie był świadkiem kanibalizmu oraz zbrodni popełnianych przez Wehrmacht. Wiadomo też, że jako dorosły mężczyzna  miał problemy seksualne – jedynie dokonywanie brutalnych czynów wzbudzało w nim silne podniecenie.

Traktował swoje ofiary tak jak wszyscy seryjni mordercy – jako zbyteczne. Likwidował “hołotę”, pozbywał się “śmieci”. Czikatiło nie był zdziwaczałym samotnikiem, lecz “dobrym” mężem, ojcem i dziadkiem. Członkiem partii komunistycznej. Miał też drugą mroczną i szaleńczą stronę. Swoje zbrodnie traktował jak rozrywkę. Tak jak inni wychodzą, żeby zagrać w karty – Czikatiło wychodził z domu, żeby mordować. Radziecki seryjny morderca, znany jako Rzeźnik z Rostowa oskarżony o 53 zabójstwa, został skazany na śmierć przez wykonanie strzału w tył głowy.W 1994 r.odbyła się egzekucja.

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj