Wszyscy nosimy w sobie cząstkę zła

0
8120

Przejawem niskiej wrażliwości jest również wspomniany wcześniej chłód emocjonalny i brak zdolności do nawiązywania głębokich więzi. Związki intymne zawierane przez psychopatów najczęściej są krótkie, lub oparte na eksploatacyjnym i instrumentalnym traktowaniu partnerów. Mimo powierzchownego wdzięku i łatwości z jaka wchodzą w nowe relacje, w związkach z nimi brak autentycznej intymności i satysfakcjonującej bliskości.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

William Burroughs urodzony w 1914 r. w Stanie Louis pochodził z zamożnej rodziny. Jego dziadek był udziałowcem doskonale prosperującej firmy, a rodzince Edmund Burroughs oraz Laury Lee Burrough prowadzili sklep z antykami. Niektóre źródła donoszą, że jako dziecko był ofiarą traumatycznego incydentu, którego sprawcą był chłopak jednej z jego opiekunek. Uczęszczał do najdroższej szkoły z internatem w Los Alamos, z której został wyrzucony za przyjmowanie wodzianu chloralu – leku nasenno-uspokajającego, wycofanego później z powodu dużej toksyczności. W tym czasie powstały jego pierwsze zapiski w formie pamiętników, gdzie ujawnił swoje skłonności homoseksualne. W 1932 r. dostał się na Uniwersytet Harvarda, gdzie studiował literaturę.

Gdy po skończeniu studiów wyjechał do Europy, poznał Niemkę żydowskiego pochodzenia i ożenił się z nią ze szlachetnych pobudek – chciał umożliwić jej ucieczkę przed reżimem Hitlerowskim. Po przybyciu do Stanów rozwiedli się.

W Nowym Jorku poznał Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca, a przez nich niejaką Joan Vollmer, z którą zamieszkał. Joan w momencie poznania z Williamem miała już małą córeczkę, a po niedługim czasie nieformalnego związku urodził im się syn – William Seward Burroughs Junior.

W międzyczasie pisarz zdążył się uzależnić od heroiny, morfiny i alkoholu. Oprócz tego, że do 50 roku życia otrzymywał od rodziców kieszonkowe, na życie zarabiał jako handlarz narkotyków. Imał się także innych zajęć – pracował jako detektyw sklepowy, albo specjalista od dezynsekcji. Z powodu narkotykowych wybryków często zdarzały mu się problemy z policją. Zaczął być ścigany za hodowlę marihuany i z tego powodu wraz z rodziną przeniósł się do Meksyku.

Po osadzeniu się w nowym miejscu, podczas jednej z narkomańskich libacji Burroughs zastrzelił swoją partnerkę – Joan Vollmer. Miał obsesje na punkcie broni palnej. Później tłumaczył, że “zrobił to przez pomyłkę, ponieważ dla zabawy celował do szklanki z ginem, którą Vollmer na jego prośbę umieściła na swojej głowie”. Dzięki koneksjom pewnego prawnika – który sam po jakimś czasie popadł w konflikt z prawem – i kłamiącym świadkom, dostał wyrok jedynie 2 lat w zawieszeniu.

Po śmierci konkubiny, Burroughs znów zaczął pisać, a osierocone dzieci odesłał do dziadków. Wtedy to powstała pierwsza i jedna z najbardziej znanych jego powieści pt. “Ćpun”.

Podróżując miewał liczne kontakty homoseksualne z przygodnymi partnerami. Swego czasu wyemigrował do Tangeru w poszukiwaniu odtrutki na heroinę w postaci yage – najsilniejszego znanego halucynogenu. Opisywał to miasto jako “ziemię obiecaną pełną hery i chłopców”.  Napisał tam swoją drugą słynną powieść pt. “Nagi lunch”, która przyniosła mu uznanie i wiele nowych znajomości. Przyjaźnił się m.in. z Anthonym Burgessem, Samuelem Beckettem, Paulem McCartneyem, Andym Warholem, Lou Reedem, Patti Smith, Susan Sontag i wieloma innymi znanymi osobami ze świata show-biznesu.

Książki, które pisał pod wpływem rozmaitych substancji pełne są zadziwiających i niedorzecznych historii. Niektóre z nich przesycone paskudną mizoginią. Był autorem kilkunastu powieści i wielu innych utworów literackich.

Pomimo niebezpiecznego trybu życia, chronicznego uzależnienia od heroiny i eksperymentów ze wszystkimi chyba poznanymi narkotykami, dożył 83 lat. Zmarł w 1997 r. na serce, przeżywając tym samym swego syna, który w 1981 r. umarł na marskość wątroby w wieku lat 34. Ojciec w życiu Burroughs’a juniora praktycznie w ogóle nie był obecny.

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj