Wszyscy nosimy w sobie cząstkę zła

0
8120

Narcyzm i megalomania są wśród psychopatów przyczyną pogardy do innych ludzi.  Patologiczny bezkrytycyzm wobec własnej osoby wiąże się z poczuciem całkowitej bezkarności i brakiem odpowiedzialności za swoje postępowanie. Cedzenie przez zęby “pobiłem cię, bo jesteś głupia dlatego, że weszłaś mi w drogę” – dość dobrze ilustruje tego rodzaju mentalność, jednak nie zawsze chodzi o przemoc fizyczną.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Josef Mengele urodził się jako najstarszy spośród trzech synów Karla i Walburgi Mengele. Ojciec był właścicielem odlewni produkującej sprzęt rolniczy. Jako dziecko chorowity. Był ulubionym potomkiem w rodzinie i uważanym za wybitnie uzdolnionego.

W 1930 r. wyjechał do Monachium studiować filozofię i medycynę. Już na studiach w 1931 r. wstąpił do organizacji paramilitarnej Stahlhelm, a w 1937 r. do NSDAP. Jednym z jego nauczycieli był dr Ernst Rüdin – człowiek który głosił teorię, że “lekarze powinni niszczyć życie pozbawione wartości”. Innym ważnym autorytetem dla Josefa był  prof. Theodor Mollison, który twierdził, że na podstawie fotografii można określić, czy dana osoba ma korzenie żydowskie.

W 1935 r. Mengele otrzymał tytuł lekarza za pracę pod tytułem “Badania rasowo-morfologiczne żuchwy u czterech grup rasowych”. W 1936 r. dostał pracę w klinice dziecięcej Uniwersytetu Lipskiego, gdzie poznał swoją pierwszą żonę Irenę. W 1937 r. dzięki protekcji prof. Mollisona został asystentem w Instytucie Dziedziczności, Biologii i Czystości Rasowej Trzeciej Rzeszy na Uniwersytecie Frankfurckim, gdzie jednym z tematów jego badań były bliźnięta. Pisał raporty na postawie Ustaw Norymberskich dla specjalnych trybunałów zajmujących się sądzeniem Żydów, za utrzymywanie intymnych stosunków z Aryjkami. W 1938 r. po dokładnym sprawdzeniu jego drzewa genealogicznego został przyjęty do SS. W tym samym roku otrzymał dyplom doktora nauk medycznych. W 1939 r. poślubił Irenę, jednak okazało się, że z powodu jednego z przodków Ireny pochodzącego z nieprawego łoża, ich małżeństwo nie mogło zostać uznane za całkowicie czyste rasowo.

W czasie II wojny światowej dostał przydział do jednostki wojskowej w Kassel jako oficer medyczny, ale szybko awansował do stopnia SS-Untersturmführera. Kilkakrotnie odznaczany za zasługi, po przesiedleniach i kolejnym awansie do stopnia Hauptsturmführera SS zastąpił jednego z chorych lekarzy w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Od chwili przyjęcia odegrał tam istotną rolę, wysyłając na śmierć przez rozstrzelanie, otrucie, lub zagazowanie tych, których wcześniej głód, sadyzm strażników i ciężka praca pozbawiły zdrowia. W ten sposób zawsze nienagannie ubrany dr Mengele w białych rękawiczkach zyskał miano “Anioła Śmierci”.

Trudnił się także przeprowadzaniem okrutnych eksperymentów paramedycznych na dzieciach z ciąż mnogich. Pod jego nadzorem wykonywano amputacje i punkcje lędźwiowe bez znieczulenia, wstrzykiwanie bakterii powodujących tyfus, umyślne zakażanie ran, wielokrotne przetaczanie całej krwi po między bliźniętami, przeszczepy kończyn i inne. Wyniki swoich badań przeprowadzanych w ten sposób zamierzał wykorzystać do swojej pracy habilitacyjnej, której nie ukończył. Szacuje się, że Mengele wykonał swoje zbrodnicze eksperymenty na ok. 1500 bliźniętach, z których przeżyło mniej niż 100. Współczesne oceny programu badań Josefa Mengele uznają, że nie miały one żadnej wartości naukowej! 

Gdy zbliżał się koniec wojny Mengele zamienił mundur SS na mundur zwykłego niemieckiego żołnierza, został schwytany przez Armię Czerwoną, ale nie został rozpoznany i aresztowany. Choć później wyznaczono za niego nagrodę w wysokości 10 mln marek, zdołał się ukryć, a po czterech latach wyemigrował do Argentyny. W 1959 przeniósł się do Paragwaju, a następnie do Brazylii. Nigdy nie stanął przed sądem. Zmarł w 1979 r. na udar mózgu podczas kąpieli w oceanie.

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj