Powikłania w wyniku traumy interpersonalnej

0
16070

Osoby poszkodowane w wyniku silnego stresu stosują psychologiczne mechanizmy obronne, które pozwalają im w pewien sposób uporać się z trudnymi doświadczeniami. Jednym z bardziej zaawansowanych neurologicznie mechanizmów jest dysocjacja. Polega ona na psychicznym odcięciu się od silnego stresu, rejestrowaniu zdarzenia traumatycznego z pozycji obserwatora. Osoby zmuszone do wielokrotnego posługiwania się dysocjacją, ponoszę tego zdrowotne koszty, polegające na rozłączeniu funkcji, które normalnie są zintegrowane – świadomości, pamięci, tożsamości i percepcji. W konsekwencji prowadzić to może do amnezji, zaburzeń ruchu, drgawek, utraty czucia zmysłowego, w skrajnych przypadkach dochodzi do wykształcenia się wielokrotnych tożsamości funkcjonujących w jednej osobie.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Kadry z filmu pt. “Trzy oblicza Ewy” w reżyserii Nunnallly Johnson

Konsekwencje doznanej traumy i sposób radzenia sobie z nią zależeć mogą od wielu czynników, do których należą typ układu nerwowego osoby, jej przeszłość i dotychczasowe doświadczenia, stan organizmu w chwili doznawania urazu oraz – co najważniejsze  poziomu otrzymanego wsparcia społecznego.

Lista następstw przeżyć traumatycznych jest długa. Do najlepiej poznanych i opisywanych oraz często leczonych zalicza się: ostrą reakcję na stres (ASD), zespół stresu pourazowego (PTSD), syndrom złożonego stresu pourazowego (DESNOS), traumatyczne zaburzenie osobowości, zaburzenia pod postacią somatyczną, zaburzenia odżywiania, nieorganiczne zaburzenia snu, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, niekiedy dochodzi do wyzwolenia stanu psychotycznego i w konsekwencji trwałej psychozy.

W gabinetach psychoterapeutycznych i ośrodkach zdrowia psychicznego spotykamy ofiary różnych rodzajów traumy interpersonalnej. Do najbardziej destrukcyjnych i powszechnych zalicza się: przemoc domową, molestowanie seksualne, gwałty i kazirodztwo, nadużywanie alkoholu lub środków psychoaktywnych przez sprawców, chroniczne zaniedbania i mobbing.

Ludzi potrzebujących pomocy psychologa lub psychoterapeuty dzielimy na dwie grupy  tych którzy zgłaszają się po pomoc z powodu doświadczanego cierpienia i tych, którzy są sprawcami cierpienia i bardzo rzadko zgłaszają się po pomoc z własnej woli. Psychologowie są zgodni co do tego, że ci drudzy są bardziej zaburzeni.

Trudną sytuację osób poszkodowanych często potęguje fakt, że środowiska społeczne ulegają błędowi poznawczemu, który polega na racjonalizowaniu ciężkiego położenia pokrzywdzonych. Eliot Aronson (1997) opisał ten mechanizm pod nazwą “teoria obwiniania ofiary”. Jest to “skłonność do obwiniania innych za to, że są ofiarami, zwykle motywowana pragnieniem, żeby świat był sprawiedliwy”. W różnego rodzaju środowiskach niekiedy można usłyszeć historie na temat brutalnie zgwałconych kobiet, które “prowokowały”, czy “niegrzecznych” dzieci, które dostały “zasłużone” lanie skutkujące licznymi obrażenia. Z tego też powodu ofiarom trudniej jest prosić o pomoc.

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj