Zaburzenia stresowe pourazowe i inne powikłania w wyniku stresu można skutecznie leczyć. Do często dziś stosowanych technik behawioralnych o sporej skuteczności zalicza się metodę przedłużonej ekspozycji, która bazuje na mechanizmie habituacji. Innym sposobem leczenia zespołu stresu pourazowego jest technika EMDR (eye movement desensitization and reprocessing), która łączy w sobie elementy wielu podejść psychoterapeutycznych, jednak tym co czyni ją wyjątkową, jest aspekt neurofizjologiczny. W bardziej opornych przypadkach stosuje się farmakoterapię w postaci selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Rekomendowana są także – terapia grupowa oraz terapia rodzinna – oferujące poszkodowanym tak potrzebne w ich sytuacji wsparcie społeczne. Dobre efekty daje również krótkoterminowa terapia psychodynamiczna, pomagająca pacjentowi zrozumieć swą sytuację i uporać się z nią emocjonalnie.
Polecane przez Inspiracje Psychologiczne
Kadr z filmu pt. “Terapia grupowa” w reżyserii Peter’a Lauer i Jason’a Ensler
Niektóre osoby, w wyniku stosowanych mechanizmów zaradczych doświadczają wzrostu potraumatycznego. Zjawisko to wskazuje, że jednostka na skutek traumy przechodzi pewnego rodzaju transformację i uzyskuje wyższy niż przed traumą poziom funkcjonowania, wyrażający się między innymi większym poczuciem dobrostanu czy większą świadomością życiową.
Na koniec warto przytoczyć cytat z książki autorstwa prof. dr hab. Marii Lis-Turlejskiej pt. “Stres traumatyczny. Występowanie następstwa terapia”, Wydawnictwo Żak, 2002, str. 10-11:
“Diagnoza PTSD ponownie przywołała pogląd, że wiele «neurotycznych» objawów nie jest rezultatem jakiejś tajemniczej, niemal niemożliwej do wyjaśnienia, opartej na genetycznym podłożu irracjonalności, ale niemożności ludzi do dania sobie rady z rzeczywistymi przeżyciami, które obezwładniły ich zdolność do radzenia sobie. […] W zakończeniu artykułu wstępnego, redaktor “American Jurnal of Psychiatry” J. Douglas Bremner z Ośrodka dla Weteranów, Uniwersytetu Yale, pisze:
Bibliografia:
1) “Interpersonalna trauma. Mechanizmy i konsekwencje”, A. Widera-Wysoczyńska, A. Kuczyńska, Wydawnictwo Engram, 2011
2). “Stres traumatyczny. Występowanie następstwa terapia”, Marii Lis-Turlejskiej, Wydawnictwo Żak, 2002
3). “Psychologia społeczna”, E. Aronson, R. M. Akert i inni, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2012