Skłonności do zdrady

0
14362

Przyczyn niedochowania wierności w małżeństwie jest niezliczona ilość, a badania i rozważania ekspertów w tej dziedzinie prześcigają się w podawaniu coraz to nowych i czasem sprzecznych ze sobą powodów.

Psychoterapeuta Gary Newman uznał np. że związki rozpadają się głównie ze względu na brak porozumienia pomiędzy partnerami, którzy spędzają zbyt mało czasu rozmawiając ze sobą. Może to być związane z nieumiejętnością komunikowania swoich uczuć i potrzeb. Rozmowa pełni ogromnie ważną rolę w związkach międzyludzkich, w jej trakcie możemy nawiązywać kontakt wzrokowy i fizyczny, dzielić się aktualnymi emocjami, poprzez wzajemne stymulowanie się intelektualne skutecznie oddziaływać na pożądanie. Ciekawa rozmowa potrafi niekiedy uczynić więcej niż praktykowanie wszystkich pozycji Kamasutry.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Kadr z filmu “Poznasz przystojnego bruneta”, 2010

Do przyczyn rozpadu relacji zalicza się także nierealistyczne oczekiwania wobec związku. Gdy jeden z partnerów — najczęściej niedojrzały emocjonalnie — pragnie hollywoodzkiego romansu i trwającej całe życie ekscytacji, zamiast tego spotyka się z nieuniknioną codziennością i nieprzewidywalnymi trudnościami, nie dąży do ich rozwiązania, lecz ucieka w kolejną miłosną przygodę.

Psycholog Fred Pitmann zaobserwował tak zwane zjawisko szczytu polegające na tym, że jeden z partnerów odnosi duży sukces w życiu zawodowym, czemu towarzyszy poczucie, że osiągnął już niemal wszystko. Wówczas pojawia się znużenie i chęć poszukiwania coraz mocniejszych wrażeń. Osoba taka może zacząć przyjmować roszczeniową postawę wobec otoczenia i oczekiwać spełniania swoich zachcianek, czego przejawem są np. zmiany kochanek/ów.

Fred Pitmann opisał także syndrom pustego gniazda, kiedy to małżeństwo z długoletnim stażem doświadcza poczucia straty na skutek odejścia z domu dorosłych już dzieci. W efekcie niewierność partnera może być odpowiedzią na chęć przeżycia czegoś ekscytującego i nowego.

W pewnym wieku, gdy od lat mamy rodzinę, pracę, dom, dzieci i wszystko wydaje się być poukładane, dopada nas frustracja i możemy zacząć się czuć jak w potrzasku. Zadajemy sobie wówczas  pytanie: “czy już nic ciekawego mnie nie spotka?”, “czy czekają mnie jeszcze w życiu  ekscytujące przygody?”. Odpowiedzią na tego rodzaju rozterki bywają zdrady.

Kadr z filmu “Poznasz przystojnego bruneta”, 2010

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułUdręki Narcyza
Następny artykułMoje miejsce na Ziemi
Zuzanna Księżyk
Ukończyłam pięcioletnie studia magisterskie z psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jestem absolwentką podyplomowych studiów z seksuologii klinicznej oraz szkolenia pierwszego stopnia terapii traumy EMDR w Polskim Towarzystwie Terapii EMDR, akredytowanym przez EMDR Europe Accredited Trainer. Doświadczenie zdobywałam w Centrum Psychoterapii w Szpitalu Nowowiejskim oraz Centrum Psychoterapii Vide. Szczególnie interesuję się wpływem silnego stresu na zaburzenia psychiczne i seksualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj