Skłonności do zdrady

0
14362

Zdarza się, że prowokacyjne zdrady są wyrazem skłonności autodestrukcyjnych, wynikających z głęboko zakorzenionego przekonania, że nie zasługuje się na prawdziwą miłość. Wówczas zdrada jest paradoksalną odpowiedzią na udany związek, w którym wszystko układa się dobrze. Zdradzający woli sam zniszczyć ową relację, zamiast biernie czekać na “nieuchronny cios”.

Okazuje się, że na częstotliwość zdrady może mieć wpływ środowisko, w którym przebywamy. Np. jeśli jest ogólnie przyjęta niepisana zasada, że zdrada jest czymś całkowicie normalnym i typowym, czymś czego właściwie nie należy potępiać, wówczas “legalność” zdrady może popychać do niej osoby konformistyczne, które nie chcą odstawać od “normy” środowiskowej.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Niektórzy mężczyźni wynieśli ze swego domu pogląd, że niewierność jest dowodem prawdziwej męskości. W takim wypadku ujmą na honorze okazuje się satysfakcjonujący związek z jedną kobietą. Zdrada staje się w świadomości mężczyzny koniecznym trofeum świadczącym o jego potencji.

Niewierność może być również wyrazem pewnej osobowościowej skłonności wnoszonej przez jedno z partnerów do związku jako swoisty posag. Osoba taka notorycznie wchodzi w relacje pozamałżeńskie, by utwierdzić się w swojej atrakcyjności, której od zawsze była niepewna.

Zdarza się, że zdradzający pragnie w ten sposób wzbudzić zainteresowanie skupionego na czymś zupełnie innym partnera. Można wówczas zdradę porównać do desperackiego wołania o uwagę, poprzez rzucanie się w wir przygód z innymi.

Niekiedy narcystyczny kochanek prezentuje postawę “wciąż jest mi mało” i próbuje poprzez zdradę utwierdzić się w przekonaniu, że w związku może pozwolić sobie na wszystko, a mimo to będzie pożądany. Wówczas romans pozamałżeński jest swego rodzaju testem na uczucia partnera — sprawdzamy, czy kocha na tyle, żeby wszystko wytrzymać.

Bywają również sytuacje, gdy osoba zdradzająca czuje się w związku opuszczona, emocjonalnie zaniedbana i poszukuje brakującego jej kontaktu, czułości, czy miłości.

Zdrada może być również wyrazem zemsty i chęci sprawienia bólu w odpowiedzi na poczucie bycia obiektem jakiejś zniewagi, czy lekceważenia. Zdradzający traktuje wówczas instrumentalnie swoje partnerki lub partnerów.

Innym przykładem instrumentalnego posługiwania się zdradą, jest chęć podwyższenia swojego statusu społecznego poprzez zmianę partnera, na bogatszego, więcej mogącego, wyżej postawionego, bardziej popularnego w danym środowisku.

Kadr z filmu “Wszystko gra”, 2005

Czasem specyficzne okoliczności wystawiają na próbę naszą uczciwość, np. gdy praca zmusza do częstych zmian miejsca i stwarza okazję do spotkań z atrakcyjnymi osobami. Należy się wówczas zastanowić, czy to przypadek, że osoba wybrała sobie akurat taką profesję, czy może profesja wybrała osobę.

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułUdręki Narcyza
Następny artykułMoje miejsce na Ziemi
Zuzanna Księżyk
Ukończyłam pięcioletnie studia magisterskie z psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jestem absolwentką podyplomowych studiów z seksuologii klinicznej oraz szkolenia pierwszego stopnia terapii traumy EMDR w Polskim Towarzystwie Terapii EMDR, akredytowanym przez EMDR Europe Accredited Trainer. Doświadczenie zdobywałam w Centrum Psychoterapii w Szpitalu Nowowiejskim oraz Centrum Psychoterapii Vide. Szczególnie interesuję się wpływem silnego stresu na zaburzenia psychiczne i seksualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj