Skłonności do zdrady

0
14362

Wydaje się, że nieśmiałość, bierność, nieufność, postawa lękowa utrudniają nawiązywanie kontaktów i sprzyjają zachowaniu wierności. Nie przesądza to jednak o podjętych decyzjach i niekiedy można się zdziwić, gdy z pozoru lękliwa osoba kompulsywnie wchodzi w przypadkowe związki seksualne, lub godzi się na tak zwany “seks bez zobowiązań”. Przekonaniem wewnętrznym może być wówczas dla kogoś takiego chęć zadowalania wszystkich i pełnienie roli “pogotowia seksualnego”.

Część populacji zdradzających stanowią osoby z problemem tak zwanej hiperseksualności, określanej potocznie jako seksoholizm. Pewna ułomność polegająca na niezdolności do wchodzenia w głębokie relacje pozostawia te osoby w permanentnym niezaspokojeniu potrzeb emocjonalnych, co próbują sobie zrekompensować poprzez maniakalne wchodzenie w intensywne i liczne relacje seksualne.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Kadry z filmu “Nimfomanka”, 2013

Van de Velde — autor znanej do dziś książki wydanej po raz pierwszy w 1948 r. – “Małżeństwo doskonałe” uważał, że człowiek ma ogólną tendencję do poszukiwania nowych wrażeń oraz do odczuwania nudy, powstającej w wyniku przyzwyczajenia się do określonej sytuacji. Nie każdy jest w stanie wytrzymać codzienną dawkę rutyny, dlatego dobrane pary najczęściej są kompatybilne w otwartości na doświadczenia i  dawkowaniu sobie atrakcji.

Statystyki dotyczące zdrad pokazują, że dopuszcza się jej około 50% osób żyjących w stałych związkach. Liczne analizy na ten temat nie pokrywają się ze sobą i wskazują różne dane. Badania Alfred’a Kinsey’a z 1948 r. przeprowadzone na populacji amerykańskiej ujawniły np., że w grupie 6247 mężczyzn ponad 1/3 miała romanse pozamałżeńskie. Z kolei raport sporządzony przez Shere Hite („The Hite Report: A Nationwide Study of Female Sexuality”; Praver, 2007) informuje, że około 70% kobiet i 72% mężczyzn utrzymuje stosunki pozamałżeńskie. Inny amerykański psycholog David Buss twierdzi na podstawie swoich badań, że zdradza od 30 do 50% mężczyzn i od 20 do 40% kobiet. Brutalne statystyki dodają do tego, iż ok. 10% dzieci nie jest biologicznym potomstwem swoich ojców. W Polsce do niewierności przyznaje się dziś 16% rodaczek i 28% rodaków. Zdaniem dr Davida Barasha i dr Judith Lipton nie jest w ogóle możliwe uzyskanie dokładnych danych na temat niewierności, bo w tym temacie ludzie często kłamią, nawet jeśli badania przeprowadzane są anonimowo.

Zbigniew Lew-Starowicz pisze, że tak zwane trójkąty seksualne w małżeństwach wcale nie należą do rzadkości. Częściej tworzą je mężczyźni niż kobiety, co skłania niektórych do wyrażenia poglądu, że wynikają one z poligamicznej natury mężczyzny. Wprawdzie poligamia męska jest częściej spotykana, jednak według Zbigniewa Lwa-Starowicza nie tyle wynika to z natury seksualnej płci, co z ról rodzicielskich. Kobiety w pewnym momencie życia dużo rzadziej wchodzą w długotrwałe pozamałżeńskie związki, gdyż z reguły są bardziej obciążone funkcjami opiekuńczymi wobec dzieci. Sytuacja ta zmienia się, gdy opieka nad dziećmi się kończy. Wtedy liczba związków pozamałżeńskich, w których zaangażowane są kobiety wzrasta.

Kadry z filmu “Alicja”, 1990

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułUdręki Narcyza
Następny artykułMoje miejsce na Ziemi
Zuzanna Księżyk
Ukończyłam pięcioletnie studia magisterskie z psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jestem absolwentką podyplomowych studiów z seksuologii klinicznej oraz szkolenia pierwszego stopnia terapii traumy EMDR w Polskim Towarzystwie Terapii EMDR, akredytowanym przez EMDR Europe Accredited Trainer. Doświadczenie zdobywałam w Centrum Psychoterapii w Szpitalu Nowowiejskim oraz Centrum Psychoterapii Vide. Szczególnie interesuję się wpływem silnego stresu na zaburzenia psychiczne i seksualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj