Skłonności do zdrady

0
14362

Zdrady wydają się czymś coraz bardziej powszechnym. Wiele współczesnych zdobyczy kultury i technologii ułatwia nam wchodzenie w krótkotrwałe i przelotne przygody erotyczne. Liczne internetowe serwisy społecznościowe, czy nowoczesne aplikacje stworzone do randkowania, uwzględniające odległość i liczebność potencjalnych obiektów seksualnych mają dziś na celu przyspieszenie i ułatwienie nawiązania kontaktów. Czy jednak rzeczywiście o to nam wszystkim chodzi?

Arcyciekawe okazują się współczesne badania Davida Bussa, które ujawniają, że mężczyźni najwyżej cenią u kobiet wierność. Kiedy Amerykanie oceniali 67 cech pod kątem ich wartości u stałego partnera, wierność i lojalność seksualna zajęły najwyższe pozycje! Natomiast niewierność mężczyźni uważają za najbardziej niepożądaną cechę żony. Niewierność okazuje się największym ciosem, jaki mężczyznę może spotkać ze strony partnerki. Również dla kobiet niewierność partnera wiąże się z dużym cierpieniem, dlatego tak bardzo cenimy tę cechę u innych. Wobec statystyk pokazujących jak dalece rozmijają się nasze oczekiwania z rzeczywistością, nasuwa się pytanie: czy skoro od partnera oczekujemy bezwzględnej wierności, tego samego wymagamy od siebie?

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Kadr z filmu “Uwięziona Helena”, 1993

Niektóre badania dotyczące płci wykazują, że mężczyźni dużo silnej przeżywają zdradę fizyczną, co jest uwarunkowane ewolucyjnie. Koszty takiej zdrady dokonanej przez ich partnerkę, mogą się dla nich skończyć wychowywaniem cudzego potomstwa. Kobiety natomiast są bardziej czułe na przejawy zdrady emocjonalnej, czyli angażowanie zasobów w relację z inną, poświęcanie rywalce uwagi i czasu. Warto o tym wiedzieć, ponieważ wynikają z tego nieporozumienia pomiędzy partnerami.

“Jacek Santorski pisze, że «podstawą udanego małżeństwa jest szacunek, zaufanie i intymność, dlatego nie ma tu wiele miejsca na zdradę. Dojrzali ludzie mówią: Decydujemy się być ze sobą, choć wiemy, że nie będziemy szczęśliwi 24 godziny na dobę; choć wiemy, że czasami trzeba razem cierpieć; choć wiemy, że każdy z nas ma swoje tęsknoty i marzenia». Inną ważną kwestią podkreśloną przez J. Santorskiego jest to, że decydując się na małżeństwo, należy pamiętać, że kryterium zdrady jest ulokowane zawsze w sercu partnera, a nie w umyśle zdradzającego. Zdradą jest to, co partner rozumie i przeżywa. Zdrada dotyczy tego, co partner uważa za święte”.

“Wojciech Eichelberger w swojej książce «Zatrzymaj się» nie pochwala związków pozamałżeńskich i uważa, że romanse są formą ucieczki przed chandrą, przemijaniem, przed trudem budowania długotrwałej, bliskiej i intymnej relacji z drugim człowiekiem. Zdaniem autora romanse mają to do siebie, że entuzjazm i zachwyt odczuwamy jedynie przed faktem, znacznie gorzej jest po wszystkim. Romansowanie nie jest wymagającą sytuacją. Wyzwaniem dla człowieka jest raczej podtrzymanie klimatu nieustannego romansu, wzajemnego zachwytu, miłości w stałym związku. (…) Mimo biologicznego uwarunkowania człowieka na wielu partnerów, nie oznacza to, że musimy być więźniami tego uwarunkowania. Człowiek jest istotą szczególną, ponieważ posiada samoświadomość i wolną wolę, a więc możliwość kierowania własnym postępowaniem i instynktami. Warto dodać, że potrzeba nawiązywania kontaktów seksualnych nie jest najsilniejszym z instynktów. Znacznie silniejszy jest instynkt samozachowawczy czy przeżycia. Człowiek jest w stanie zrezygnować z życia, by kogoś ratować, a nawet poświęcić życie w imię wyższej idei. «Skoro więc możemy zapanować nad instynktami, dobrowolnie doświadczając bólu i głodu, a nawet świadomie wybrać śmierć, to z całą pewnością jesteśmy także zdolni zapanować nad poligamicznym instynktem seksualnym. (…) nikt mi nie wmówi, że człowiek musi mieć wielu partnerów. Inna sprawa, że możemy mieć na to ochotę, czy odczuwać taką potrzebę»”.

Tekst powstał w oparciu o:

“Temat zdrady małżeńskiej w piśmiennictwie”, Magdalena Kot-Kamińska, w “Seksuologia Polska”, 2006
“Zdrada – ilu Polaków zdradza”, Katarzyna Pielech-Łakoma, Polki.pl, 2016

Psychotesty Gdynia – Badania Psychologiczne Kierowców

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułUdręki Narcyza
Następny artykułMoje miejsce na Ziemi
Zuzanna Księżyk
Ukończyłam pięcioletnie studia magisterskie z psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jestem absolwentką podyplomowych studiów z seksuologii klinicznej oraz szkolenia pierwszego stopnia terapii traumy EMDR w Polskim Towarzystwie Terapii EMDR, akredytowanym przez EMDR Europe Accredited Trainer. Doświadczenie zdobywałam w Centrum Psychoterapii w Szpitalu Nowowiejskim oraz Centrum Psychoterapii Vide. Szczególnie interesuję się wpływem silnego stresu na zaburzenia psychiczne i seksualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj