Docenianie w związku, jak robić to dobrze? – 12 zasad

0
4555
docenianie
Z dedykacją dla Pauliny

Docenianie nie jest formą wywierania wpływu, nakłaniania innych, by robili to, co chcemy. Docenianie buduje intymność, gdy dotyka rzeczy ważnych dla nas. Jeśli partner zwraca uwagę, że w czymś radzimy sobie lepiej, nad czym pracowaliśmy i potrafi nazwać różne drobne zachowania, które zaobserwował, czujemy, że otrzymujemy od niego coś wyjątkowego. To coś, ten prezent, to zrozumienie, zainteresowanie, dowartościowanie naszego wysiłku.

Jak dobrze doceniać byśmy nie byli posądzeni o manipulację?

1Bądź dokładny i konkretny

Nie mów tylko, „jesteś najlepsza na świecie”, ale powiedz dokładnie. „Jesteś wspaniałą matką. Dzieci uwielbiają spędzać z Tobą czas. Dajesz im tyle czułości, która widzę, że do Ciebie wraca i Cię rozpromienia… (postaraj się jeszcze dokładniej) Wczoraj, jak pochwaliłaś syna na koniec, że pilnie się uczy, bardzo mi się to podobało” (konkret!).

2Znajdź coś, co naprawdę Ci się podoba, POSZUKAJ

Zadaj sobie pytanie, co takiego ostatnio zrobiła bliska mi osoba, co sprawiło mi przyjemność? Jeśli to poczułem, co takiego poczułem? Szczerość to podstawa, nie znaczy to jednak, że gdy na początku nic nam nie przychodzi do głowy, nie możemy poszukać rzeczy, za które jesteśmy w stanie kogoś pochwalić. Poszukiwanie to wysiłek, który może być prezentem dla osoby, której chcemy sprawić przyjemność.

3Chwal pięknych za inteligencję, mądrych za ich urodę

Ważne by doceniać bliskich za to, co chcą zmienić, nad czym już pracują; a nie za to, co już mają i jest dla nich oczywiste. Jeśli widzisz, że Twój partner stara się mniej pracować i więcej czasu spędzać w domu, to skup się na tym, a nie na jego sukcesach zawodowych.

4Najczulsze komplementy dotyczą naszych słabości

Jeśli wiesz, co jest celem partnera, co stara się on zmienić – każda drobna rzecz, którą zauważysz będzie miała duże znaczenie. Gdy partner jest raczej oszczędny w mówieniu o uczuciach, powiedzenie mu, że „jego kolega przy nim czuje się swobodnie i potrafi przyjść do niego z ważnym problemem”, zwróci jego uwagę, że na polu budowania bliskich relacji też ma sukcesy. Istotne by koncentrować uwagę na wyjątkach od reguły. Partner z reguły jest chłodny, ale w relacjach z osobami, które dobrze zna bywa otwarty. Chce być cieplejszy i czasem mu się to udaje.

5Chwal bliskich za ich plecami

Rozmawiaj z dziećmi o sukcesach partnerki, z partnerem o sukcesach dzieci. Powiedz przyjaciółce partnerki podczas imprezy, co Ci się ostatnio podobało, co zrobiła partnerka. Uwierz mi – informacja do niej dotrze prędzej czy później i będzie mile zaskoczona. Warto zadawać pytania dzieciom przy rodzicu (jeśli mamy poczucie, że dzień sam na sam dziecka z tatą był udany) – jak spędzili czas, co takiego tata zrobił, że Ci się tak podobało?

6Nie obawiaj się, że możesz przekarmić kogoś komplementami

Istnieje fałszywe przekonanie, że jak dziecko za bardzo pochwalimy, to stanie się niegrzeczne. To nie prawda. Dzieci pochwalone czasem dostają dodatkowej energii i wtedy zdarza im się przesadzić. Jednak komplementy są jak paliwo, które zużywamy cały czas. Potrzebujemy słyszeć, co chwilę to samo „kocham Cię, doceniam Cię, podobasz mi się”, by czuć, że druga osoba jest obok nas i myśli o nas.

7Nie porównuj sukcesów z przeszłością

Nie mów, „wyglądasz dużo lepiej w tym ubraniu”, „teraz Ci się udało” i już na pewno nie dodawaj „w końcu!”. Skupiasz w ten sposób uwagę na przeszłości i czynisz komplement tylko tłem dla licznych porażek, na które zwracasz uwagę bliskiej osobie. To nie komplement. Partner prawdopodobnie odbierze to jako Twój żal na coś.

8Powiedz w sekrecie

Gdy zwierzacie się sobie i jest intymna atmosfera, wtedy docenienie będzie odebrane jako szczere. Można też powiedzieć coś w sekrecie, ściszyć głos i wyszeptać do ucha: „Muszę Ci coś powiedzieć w sekrecie, jesteś cudowną mamą, bo… (i mówimy konkret)”.

9Domieszaj nieco goryczy do słodyczy

Ważne by zachować proporcje. Jeśli zaczynamy komplement od wspomnień i żalów, ten komplement musi być dostatecznie duży, by zrównoważyć mieszankę. „Było mi przykro, kiedy musiałam sama zajmować się domem, ale teraz, gdy widzę, jak się angażujesz i ile czasu spędzasz ze mną i z dziećmi, jest mi o wiele łatwiej… (kontynuuj ten wątek)”.

10Nie przesadzaj

Jeśli przesadzisz i powiesz „sama Magda Gessler by tego obiadu tak nie ugotowała”, możesz być odebrana nieszczerze.

11Poproś o przysługę a potem doceń (nie na odwrót)

Bardziej lubimy osoby, którym pomogliśmy w drobnej przysłudze, od tych, które nam pomogły. Jest to paradoksalne, ale tak jest. Dlatego warto prosić o pomoc, bo w ten sposób nie wprost pokazujemy komuś, że jest nam potrzebny i jest dla nas ważny.

12Porównania mogą być dobre

Porównania wprowadzają element obiektywizmu i wzmacniają komplement. Przykład: „Radzisz sobie lepiej w pracy od innych stażystów i Twój szef to zauważa, dlatego chce byś się rozwijała i posyła Cię na dodatkowe szkolenia”. Warto oczywiście wcześniej dowiedzieć się, czy innych też nie posłał.