Uważność w związku robi dużą różnice.

0
1847

Czas spędzamy razem, ale osobno!

Pary czasami skarżą się na terapii, że czują, że życie im przecieka między palcami, co prawda, spędzają dość sporo czasu razem, ale nie czują, że są w tym czasie razem. Nie czerpią satysfakcji ze spędzania czasu ze sobą. Po bliższym zapoznaniu się z sytuacją, okazuje się, że owszem spędzają czas razem, ale np. oglądając telewizje w dwóch końcach pokoju, bądź zajmują się dziećmi osobno. Z biegiem pytań wychodzi, że para ostatni raz była na „randce” gdziekolwiek – kilka lat temu, lub wychodzą osobno, bo nie mają z kim zostawić dzieci. W momencie, gdy przychodzi czas na intymność, bliskość, ktoś z nich nie ma ochoty, ze względu na sytację między nimi i kółko się zamyka.

Zaklęte koło braku bliskości

Jak można się domyślić, żeby chcieć być blisko, trzeba być blisko – nie tylko wtedy, gdy ma dojść do zbliżenia między partnerami. Oznacza, to że blisko jesteśmy od śniadania po zakończenie dnia, oczywiście na tyle, na ile się da, bo wiadomo, że są obowiązki, praca itp…

Uważność w związku

Pary, które są uważne w związku, przede wszystkim mają poczucie, że nie są z tyłu, ani z przodu, tylko są razem. To pary, które oprócz obowiązków takich jak praca, czy inne rzeczy, potrafią wiele rzeczy robić razem. Czasami jest to wspólna zabawa z dziećmi, czasami wspólne gotowanie obiadu, a czasami wspólne sadzenie kwiatków w ogródku. To także pary, które dużo rozmawiają, dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Nie brakuje w ich związku zauważania różnych, drobnych rzeczy odnośnie partnera i mówienie mu o tym. Jest takie świetne cwiczenie na uważność. Polega ono na tym, że każdy z partnerów zauważa jakieś małe, drobne dwie, trzy rzeczy każdego dnia i zapisuje to w zeszycie, badź aplikacji. Potem oboje to czytają. Ćwiczenie – rozwija uważność na siebie i powoduje, ze para zaczyna zauważać więcej szczegółów istotnych z punktu relacji, co oczywiście wpływa na budowanie intymności i zaanagażowania w związku.

Rytuały

Pary, które są uważne na siebe, zwykle robią coś wspólnie. Może to być codzienne jedzenie rano śniadań, bądź picie wspólne kawy po pracy.  Mogą być to różne rzeczy np. wspólne interesowanie się jakąś tematyką i później wspólne jej omawianie…Do wyboru do koloru.  Wspólne rytuały łączą i budują ich intymność.

Randki

To bardzo ważne, aby w związkach nawet tych z wieloletnim stażem – mieć czas tylko dla siebie. Może to być wyjście do restauracji, teatru, czy znajomych, ale należy zawsze pamiętać, aby taki czas, choć raz w miesiącu, zarezerwować tylko dla siebie.

Umiejętność bycia osobno

W końcu pary, które są na siebie uważne, potrafią również w udany sposób spędzać czas osobno. Czasami spędzenie czasu bez siebie, bardzo dobrze robi i pozwala za sobą zatęsknić.

Uważność = większe spełnienie w związku

Nie spotkałam jeszcze pary, której stosowanie uważności w związku, nie wpłynęłoby na większe spełnienie w relacji i co za tym idzie, większe poczucie szczęścia. To, że ludzie spędzają ze sobą czas, wcale nie musi im dawać poczucia radości. Dopiero uważność i zaangażowanie obojga partnerów, może wpłynąć, że rzeczywiście czują, że w tym czasie są razem. Spędzanie ze sobą czasu, może się bardzo różnić pod kątem jakości i poczucia bycia blisko, a znaczenie ma tutaj właśnie uważność na siebie.