Dlaczego ten kraj wygląda tak, jak wygląda?

0
1319

Kiedy zadaję sobie pytanie, dlaczego ten kraj wygląda tak, jak wygląda? Czemu wybieramy takich przywódców, jakich wybieramy? Rzeczywistość polityczna dzieli się na dwa światy. Ten z lewej i ten z prawej strony. Świat konserwatywny i liberalny. Światy, które według Jonathana Haidta zbudowane są na dwóch różnych fundamentach moralnych.

Dlaczego prawicowy politycy na pierwszym miejscu stawiają rodzinę? A lewicowi pochylają się nad wykluczoną jednostką? Co stoi u podstaw tych wyborów?

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

 

Haidt wyróżnia sześć fundamentów moralnych:

Haitd
Wyniki badania Jonathana Haitda i Craiga Josepha

TROSKA: pragniemy opiekować się tymi, którzy doświadczają cierpienia.

WOLNOŚĆ: przeciwstawiamy się chęci dominacji jednych nad drugimi.

SPRAWIEDLIWOŚĆ: pragniemy zabezpieczyć prawnie działania promujące współpracę.

LOJALNOŚĆ: chcemy chronić osoby nam bliskie przed zagrożeniem płynącym od obcych.

AUTORYTET: powinniśmy traktować ludzi odpowiednio do zajmowanej przez nich pozycji społecznej.

ŚWIĘTOŚĆ: w świecie pełnym patogenów i wirusów, rzeczy czyste i schludne mają większą wartość.

Zdaniem Haidta, ludzie z prawej strony na pierwszym miejscu stawiają lojalność, porządek, hierarchię i tradycję. Z lewej, koncentrują się na prawach człowieka i przeciwstawiają się cierpieniu, krzywdzie, uciskowi i nierówności.

Mamy zatem na szali albo koncentrację na grupie, albo na jednostce.

Jeśli tak postawimy sprawę, naturalnym wydaje się, że wahadło powinno w zdrowym społeczeństwie nie wychylać się za mocno w żadną ze stron, tak by partia nie stała się tyranem dla niepełnosprawnych, słabszych, wykluczonych; ani by narcystyczne jednostki nie doprowadziły do chaosu w społeczeństwie, gdzie bycie singlem staje się wartością ostateczną.

Jeśli jednak równowaga zostaje zaburzona, warto zastanowić się, po której stanąć stronie, a może po prostu przypominać, że każda ze stron ma punkty wspólne?