Kiedy udać się na terapię par?

0
1041

Powodów, dla których powinniśmy udać się na terapię par, jest bardzo dużo, ale na pewno powinna być to obopólna decyzja i dwie osoby powinny tego chcieć. W sytuacji, gdy obie osoby chcą pracować nad związkiem, jest dużo większe prawdopodobieństwo, że parze się uda dojść do punktu – do którego chcą dojść. To para, wypracowuje razem z terapeutą kierunek w jakim chce podążać, a terapeuta im w tym towarzyszy i stosuje przy tym wszystkie swoje kompetencje, oraz narzędzia, które mogą im w tym pomóc.

Problemy z komunikacją

Wydawałoby się banał, ale w gruncie rzeczy od problemów z komunikacją wszystko się zaczyna. Nie znam osobiście pary, która by trafiła na terapię i wcześniej nie byłoby problemów z komunikacją. Różnica jest taka, że pary, które trafiają na terapię – zwykle mają problemy z komunikacją, ale trafiają na różnym etapie problemów w związku. Pamiętajmy, że jeśli para trafi na etapie problemów z porozumiewaniem się, ale nie doszło jeszcze do zdrady, czy nadmiernego oddalenia się od siebie, to taka para ma dużo mniej do pracy, oraz dużo większe prawdopodobieństwo, że może się im udać wyjść z tego i poprawić jakość swojego związku. Pary, które trafiają na terapię, często mówią, że nie mogą się dogadać w niektórych kwestiach, bądź że się ciągle kłócą i schemat się ciągle powtarza. Należy zawsze brać pod uwagę, że komunikacja jest kluczowa, żeby budować bliskość, intymność w związku. Przecież – każdy w związku pragnie być zrozumianym, jeśli komunikacja szwankuje, spirala problemów będzie się nakręcała. Partner, który ma poczucie niezrozumienia – prędzej, czy później – będzie się oddalał i szukał tego zrozumienia gdzie indziej, a jak wiadomo, to może prowadzić do zdrady i rozpadu związku.

Brak satysfakcji w związku

Pod takim tematem zwykle znajduje się również problem z komunikacją. W taki wachlarz wchodzi też – nie informowanie o swoich potrzebach, brak intymności i wiele innych. Jeśli ludzie ze sobą nie rozmawiają, unikają problemów, nie mówią o swoich potrzebach, czy uczuciach, to z pewnością będzie to prowadziło do takiego stanu. Ludzie często odczuwają brak satysfakcji z relacji w momencie, gdy nie ma między nimi intymności, bliskości i zrozumienia.

Zdrada

Dość częsta tematyka z którą przychodzą pary. Niezawsze będzie to zdrada fizyczna, czasami jest to zdrada psychiczna, która jest sygnałem alarmowym, mówiącym o tym, że jest coś nie tak z intymnością u pary. Oczywiście, powodów zdrady jest bardzo dużo i nie sposób wyczerpać tutaj tematu, ale z pewnością – jest to forma „choroby”, która dotknęła parę i jest to bardzo częsty powód terapii, aby ratować związek.

Ustalenie różnych kwestii

Zdarzają się pary, które potrzebują ustalenia pewnych kwestii z partnerem. Oczywiście tutaj również mamy do czynienia z problemem komunikacji, bo przecież dobrze dogadująca się para, nigdy z takim problemem nie przyjdzie. Czasami problemy dotyczą dzieci z poprzedniego związku, uregulowania pewnych spraw z byłą parterką itp.

Przepracowanie pretensji z przeszłości

Zdarzają się pary, które doświadczyły jakiś różnych, trudnych sytuacji w przeszłości, których nie przerobiły. Są razem, ale cały czas te sytuacje kogoś uwierają i mają wpływ na obecne życie. W takich sytuacjach, podążamy za klientami, ustalamy cel i czasami wchodzimy w przeszłość do momentu, aż Klient będzie czuł, że chce już z niej wyjść.

Problem ze współżyciem

Zwykle jedna osoba wnosi na spotkaniu, że jest problem z sexem. Zwykle są to również problemy z komunikacją, z mówieniem o swoich potrzebach, jak również problem z intymnością. Problem ze współżyciem, jest pracą nad związkiem, która dotyczy wielu obszarów relacji.

Zostać, czy się rozstać?

Z takimi dylematami również spotykamy się w gabinecie. Zawsze, to jedna para chce odejść, a druga chce, aby partner został. Jeśli nie uda się ustalić wspólnego celu pracy nad relacją – zwykle się to skończy na jednym, bądź dwóch spotkaniach, gdy klient upewni się, co do swojej decyzji.

Wielu tematów z którymi zgłaszają się pary nie wyczerpałam,bo jak wiadomo każdy taki artykuł jest sporym uproszczeniem, ale w gruncie rzeczy – wiele tych problemów ma często wspólny mianownik – brak komunikacji, brak bliskości i intymności.