Skłonności do zdrady

0
16937

Odczucia pojawiające się w wyniku zdrady niekiedy doprowadzają poszkodowanych do rozpaczy. W literaturze klasycznej zdrada pojawia się pod postacią zbrodni Judasza, który zdradził Chrystusa za kilkanaście srebrników, czy Swidrygajłowa z powieści Zbrodnia i Kara — rozpustnika, który zamordował swoją żonę. W „Tangu” Sławomira Mrożka, zdrada jest jedynie sposobem spędzania wolnego czasu, np. przez żonę Stomila — Eleonorę, która zdradza męża z lokajem. Bronek Blutman z powieści Andrzeja Szczypiorskiego wydaje natomiast na pewną śmierć swoich rodaków Żydów, aby uchronić siebie przed śmiercią. Przyczyny i motywy zdrady bywają rozmaite, najczęściej jednak łatka zdrajcy jest niechlubnym epitetem, którego konsekwencjami są ostracyzm społeczny, brak zaufania, pogarda, czy nawet banicja. Zdrada niesie ze sobą także korzyści dla zdrajcy. Władza, seks i pieniądze są zasobami najbardziej cenionymi przez zdradzających, choć niekiedy stawką może być nawet życie.

W związkach romantycznoseksualnych zdrada jest jednym z najczęstszych motywów występujących w kryzysach. Oznacza ona celowe i w pełni świadome zawiedzenie czyjegoś zaufania. Podczas spraw rozwodowych podejmowane są próby zdefiniowania niewierności. „W pewnym orzeczeniu Sąd Najwyższy uznał za naruszenie wierności małżeńskiej nie tylko zdradę polegającą na cudzołóstwie, ale także każde zachowanie małżonka wobec osoby trzeciej, które mogłoby stwarzać pozory cudzołóstwa lub wykraczać poza przyjęte normy przyzwoitości”. O zdradzie można więc mówić w sensie fizycznym oraz w sensie emocjonalnym.

Okazuje się, że skłonność do zdrady można dziedziczyć genetycznie. Pewne biologiczne mechanizmy, odpowiadające m.in. za poszukiwanie silnych doznań mogą skłaniać do niewierności partnera. Potrzebę tych doznań da się także realizować poprzez praktykowanie sportów ekstremalnych, lub popadając w uzależnienia, co niekoniecznie jest korzystną alternatywą.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na podejmowanie aktywności związanych ze zdradą okazuje się również poziom wazopresyny —  hormonu odpowiadającego m. in. za nawiązywanie trwałych więzi społecznych. Osoby posiadające gen wpływający na wydzielanie większej ilości wazopresyny dłużej odczuwają wysoki poziom satysfakcji w stałym związku, wykazują tendencję do opieki nad potomstwem i są bardziej skłonne do okazywania czułości —  jednak dotyczy to głównie mężczyzn. U kobiet ważnym hormonem regulującym trwałość i intensywność więzi międzyludzkich jest oksytocyna. Nie należy jednak poziomu określonego hormonu traktować jako związku przyczynowo skutkowego, ponieważ zachowania seksualne zależą w dużej mierze od wpływu kultury, społeczeństwa, wychowania, mediów oraz podejmowania świadomych decyzji.

Ciekawym odkryciem w temacie zdrad okazał się tak zwany główny układ zgodności tkankowej MHC, który według naukowców może determinować poczynania osób łączących się w pary. Badania wykazały, że MHC wpływają na indywidualny zapach ciała, co z kolei przyciąga lub odpycha od siebie ludzi — najsilniej przyciągają się osoby, których geny MHC bardzo się różnią. Ustalono, że im większa zbieżność MHC u partnerów pozostających w dłuższym związku, tym większe prawdopodobieństwo zdrady. Zasada ta dotyczy jednak przede wszystkim kobiet — u nich pociąg do stałego partnera wyraźnie słabnie, za to do innych mężczyzn bardzo rośnie w płodne dni miesiąca, co często prowadzi do zdrady. Z kolei w związkach, gdzie występują znaczne różnice genetyczne MHC, panie niezwykle rzadko dopuszczają się zdrady. Oczywistą przyczyną takiej dynamiki zachowań jest dążenie do spłodzenia jak najzdrowszego potomstwa.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułUdręki Narcyza
Następny artykułMoje miejsce na Ziemi
Ukończyłam pięcioletnie studia magisterskie z psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jestem absolwentką podyplomowych studiów z seksuologii klinicznej oraz szkolenia pierwszego stopnia terapii traumy EMDR w Polskim Towarzystwie Terapii EMDR, akredytowanym przez EMDR Europe Accredited Trainer. Doświadczenie zdobywałam w Centrum Psychoterapii w Szpitalu Nowowiejskim oraz Centrum Psychoterapii Vide. Szczególnie interesuję się wpływem silnego stresu na zaburzenia psychiczne i seksualne.