PSSiAP walczy o lepsze prawo!

    0
    956

    Obecna ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów jest zmorą całego środowiska. Wszystko rozpoczęło się w 2001 roku.

    Obecna ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów jest zmorą całego środowiska. Wszystko rozpoczęło się w 2001 roku. W tym czasie stworzono wspomniany akt prawny, który nie reguluje naszej przyszłej profesji. Ustawa jest niezgodna z prawem unijnym, nie precyzuje pojęcia „usługa psychologiczna” i jednoznacznie nie rozstrzyga, że zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego. Brak możliwość stworzenia Regionalnych Izb Psychologicznych i samorządu zawodowego psychologów jeszcze bardziej komplikuje sytuację. w 2010 roku przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstała grupa przedstawicieli organizacji i instytucji ze środowiska psychologicznego. Efektem pracy wspomnianego grona były założenia do nowej ustawy. Niestety, cały trud nie został odzwierciedlony w postaci nowego aktu prawnego. Dlaczego od lat nie można zmienić fatalnego status quo? Jak zwykle w takich sytuacji trudno wskazać jedną przyczynę. Można by rzec, za prof. Wiesławem Łukaszewskim, że na problem składa się wciąż stereotypowe podejście społeczeństwa do zawodu psychologa, rozbieżne interesy różnych grup, strach klasy politycznej przed wszelkiego rodzaju samorządnością zawodową i brak solidarności środowiska psychologicznego

    List od prof. Wiesława Łukaszewskiego

    Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii walczy o nową ustawę!

    Nowy, wybrany w czasie listopadowych wyborów, zarząd krajowy PSSiAP powołał grupę ds. ustawy o zawodzie psychologa. Stanąłem na jej czele jako koordynator krajowy. Podejmując się tego wyzwania miałem jasno określony cel – rozpoczęcie prac nad nową ustawą o zawodzie poprzez aktywne działanie w środowisku psychologów i właściwe pokazanie problemu. Grupę zasiliło sześciu aktywnych koordynatorów z takich biur jak: Trójmiasto, Łódź, Wrocław SWPS, Wrocław UWr, Warszawa i Poznań. Po ustaleniu priorytetów rozpoczęliśmy działania. Podobnie jak większość współczesnych inicjatyw społecznych, nasze działania rozpoczęliśmy od bardzo sprawnie działającego fanpage’a (facebook.com/ustawa), który zgromadził ponad 2700 zainteresowanych naszą działalnością osób. do tego strona internetowa, plakaty, ulotki i przygotowana przez Katarzynę Biernatowską multimedialna prezentacja – to tylko niektóre ze środków, jakimi docieraliśmy do szerszego grona odbiorców. Obok działania w sieci, rozpoczęliśmy aktywizowanie środowisk studenckich

    Prezentacja multimedialna nt. Ustawy o Zawodzie Psychologa

    Spotkanie odnośnie ustawy w Sopocie

    W ramach tego postanowienia zorganizowaliśmy wiele spotkań informacyjnych, które przybliżyły tematykę ustawy i idących za nią problemów. Wydarzenia, które były kreowane przez lokalnych koordynatorów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najlepszym na to przykładem mogą być spotkania, która zostały zorganizowana przez Izabelę Pawlak na Wydziale Psychologii w Łodzi, Bartosza Hawro na Uniwersytecie Wrocławskim czy Karolinę Kotowską w Warszawie.

    Bardzo istotnym elementem naszej działalność są konsultacje z gronem wykładowców akademickich. Rozmowy z niewątpliwymi autorytetami zaowocowały poparciem naszej aktywności. Wypowiedzi przed kamerą dla potrzeb naszej kampanii informacyjnej udzieliły nam m.in. takie osoby jak: prof. Tomasz Maruszewski, prof. Bogdan Wojciszke i dr Tomasz Witkowski. Nasze zaangażowanie zostało zauważone przez portal psychologia-społeczna.pl i Gazetę Wyborczą.

    Głosy dla PSSiAP nt. Ustawy:

    dr Tomasza Witkowskiego

    prof. Bogdana Wojciszke

    prof. Tomasza Maruszewskiego

    Artykuły na temat naszej sprawy: 

    Gazeta Wyborcza

    Portal psychologia-społeczna.pl 

    Jako PSSiAP od początku założyliśmy dwutorowe działanie w sprawie ustawy. z jednej strony szereg przedsięwzięć, które jasno pokazały, że wadliwa ustawa o zawodzie psychologa jest problemem społecznym, a nie tylko niedogodnością dla środowiska. z drugiej strony komunikaty adresowane do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, pokazujące, że przyszłym psychologom zależy na nowym i sprawnie działającym prawie.

    Spotkanie z Wiceministrem Jackiem Męcina, na którym był obecny Jakub Kuś, przewodniczący PSSiAP

    W styczniu br. otrzymaliśmy dobrą wiadomość. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak–Kamysz zadeklarował chęć zmiany obecnej sytuacji. Już w marcu przewodniczący PSSiAP Jakub Kuś wziął udział w pierwszym spotkaniu środowisk psychologicznych z wiceministrem Jackiem Męciną. Minister zapowiedział gotowość MPiPS do wznowienia prac nad ustawą o zawodzie psychologa w oparciu o założenia wypracowane we współpracy ze stowarzyszeniami psychologicznymi w latach 2009-2010.

    Spotkanie odnośnie ustawy w Łodzi

    Cel naszego Stowarzyszenia, czyli powrót do prac nad ustawą, został zrealizowany. Cieszy nas fakt, że PSSIAP jest ważnym elementem, który skłonił ministerstwo do uregulowania sytuacji w naszym przyszłym zawodzie. Teraz czas na działanie resortu pracy. Liczymy na to, że obietnice nie pozostaną tylko słownymi deklaracjami. Nie zatrzymujemy naszego działania, nowe wyzwania przed nami. w najbliższym czasie czeka nas dyskusja nad konkretnymi zapisami w nowej ustawie o zawodzie psychologa…! 

     

    Paweł ZielińskiStudent IV roku psychologii na wrocławskim wydziale SWPS. Koordynator Krajowy ds. ustawy o zawodzie psychologa z ramienia PSSiAP. Działacz społeczny. Miłośnik kreowania dobrych smaków, fascynat joggingu i rozmów z inspirującymi ludźmi.