Mądrość ciała, odkryj ją w sobie – Wywiad z Sylwią Lewczuk

0
2015
mądrość ciała

Bożena Wujec – Ziółkowska: Dziękuje Sylwia że zgodziłaś się na wywiad dla inspiracji. Znamy się już trochę i pamiętam, że zawsze coś robiłaś w kierunku pracy z ciałem, czy dobrze kojarzę?

Sylwia Lewczuk: Dziękuję za zaproszenie. Od dawna interesuję się rozwojem człowieka w podejściu holistycznym. W pracy psychologa brakowało mi elementu pracy z ciałem. Od trzech lat uczę się języka ruchu w dwóch podejściach, analizy ruchu LBMS Laban Bartenieff Movement System oraz DMT Dance Movement Teraphy, które służą szeroko pojętemu rozwojowi człowieka. Wcześniej zainteresowałam się również medytacją Mindfulness, która jest również wspaniałym narzędziem samopoznania i rozwoju. Jednak język ruchu i zgłębianie go, zafascynował mnie na dobre. Za każdym razem coś nowego sobie uświadamiam i odkrywam. To metody pracy, które mnie nie nudzą i cały czas zaskakują swoją uniwersalnością. Dzięki nim potrafię się szybko zregenerować i energetyzować.

Język ruchu? Uchylisz nam trochę tajemnicy, co się za tym kryje? I komu to polecasz najbardziej, bo jak mniemam każdemu by się przydało?

Tak, język ruchu jest uniwersalny i każdy może dzięki niemu rozwijać swoją świadomość. Ruch i ciało to pierwszy i podstawowy forma komunikacji każdego człowieka. Niemowlę porozumiewa się ze światem właśnie w ten sposób. Język ruchu jest bardzo ważną formą kontaktu ze światem, nawiązywania relacji z nim, z innymi ludźmi, z którymi budujemy społeczności. Istnieją podpisy ruchowe, które możemy odczytać ze sposobu, w jaki się porusza dana osoba. Istnieją pewne prawidłowości, które pokazują, co dzieje się w życiu człowieka lub co przeżył wcześniej. Bo w ciele zapisane są wszystkie nasze przeżycia. Wspaniałe w języku ruchu jest to, że jego uniwersalność i naturalna forma powoduje, że mogą z niej korzystać dzieci i młodzież, dorośli, seniorzy, osoby niepełnosprawne, dosłownie wszyscy. Nie są to metody wymagające, każdy może uczestniczyć w zajęciach, tak jak jest w stanie, w zgodzie ze sobą. Poprzez język ruchu wyrażamy swoje myśli, emocje, relacje ze światem, dzięki uważnej świadomości możemy połączyć i zintegrować swoje przeżycia. Lepiej je zrozumieć, jeśli chcemy zmienić jakiś wzorzec zachowania w swoim życiu, który nie jest konstruktywny, to w bezpiecznych warunkach na warsztatach możemy sprawdzić, jak nam jest, kiedy poruszamy się inaczej i zmieniamy sposób zachowania i swoje podejście do tematu. Uczymy się czułej i troskliwej postawy wobec siebie, co przekłada się na lepsze relacje z innymi.

Ciekawe, to co mówisz. Czyli jesteś w stanie rozpoznać, kto jest w jakim nastroju w zależności od postawy? Czy co w życiu przeżył? Ciekawe… choć ja jestem trochę sceptyczna, bo jeśli kogoś np. coś boli, to może zostać źle odczytany, a powód jest banalny bo to np. skrzywienie kręgosłupa.

Mówię o pewnych ogólnych prawidłowościach, diagnozy na tej podstawie się nie stawia. Ból też jest ważną informacją z ciała, skrzywienie kręgosłupa też. Po kształcie ciała, rytmie poruszania się możemy mieć pewien obraz osoby. Uniwersalność języka ruchu polega też na tym, że większość z nas tak naprawdę go zna, bo jesteśmy w stanie rozpoznać osobę podekscytowaną lub przygnębioną tylko i wyłącznie ją obserwując. Ciało nie kłamie i cały czas mówi, to jest fascynujące, bo ciało ma swoją mądrość i wie czego potrzebuje w ruchu, żeby lepiej funkcjonować. Uważny ruch i taniec mają funkcję terapeutyczną i harmonizującą umysł, ciało, emocje i relacje z otoczeniem i ze sobą. Świadomy ruch integruje na wszystkich poziomach, nawet na poziomie duchowym. Można powiedzieć, że wracamy do swojego wewnętrznego domu pełnego zrozumienia, świadomości, życzliwości i mądrości, a co za tym idzie harmonijnego życia.

Rozumiem, jak wyglądają takie zajęcia? Ile trwają? Ktoś kiedyś mi powiedział, że poprzez pracę z ciałem zyskał na pewności siebie…

Formy takich zajęć są bardzo różne, poprzez pracę indywidualną, warsztaty w grupach, no i w obecnym czasie jest możliwość uczestnictwa online. Spotkanie może trwać godzinę lub dłużej, a warsztaty przeważnie są kilkugodzinne, kilkudniowe, często cykliczne. Z grupą fascynatów Języka Ruchu stworzyliśmy Fundację Mądre Ciało, gdzie chcemy dzielić się metodami pracy w nurcie LBMS i DMT w kontekście szeroko pojętego rozwoju ludzkiego. Prowadzimy obecnie szereg warsztatów, gdzie można doświadczyć dobrodziejstw języka ruchu i poszerzania samoświadomości, głębszego rozumienia siebie w świecie. Dzięki tym metodom można znacznie poprawić swoje funkcjonowanie i przy systematycznej pracy można pięknie skomunikować się ze swoją uniwersalną mądrością. Język ruchu pozwala z naturalną swobodą być w swoim ciele w relacji ze sobą i z innymi.

Nigdy nie uczestniczyłam w czymś takim i trudno mi to sobie wyobrazić, choć ostatnio z ciekawości, żeby zobaczyć co to jest, zapisałam się na Wasze warsztaty i zobaczymy… Zajęcia są połączone z muzyką?

To zależy od intencji i celu jaki osoba prowadząca obiera dla tematu, który będzie eksplorowany. Czasami warsztaty są z muzyką, bo to wspiera proces, a czasami odbywają się w ciszy, bo to z kolei będzie spowoduje, że uczestnikom łatwiej będzie być „w sobie”. Uczestnicy często są zaskoczeni, że tak dobrze im się porusza lub tańczy w ciszy  Warto wybrać się na taki warsztat i doświadczyć czym jest świadome bycie w ruchu i odkrywanie jego języka ciała. Czasami ciężko opisać to słowami, dlatego nie dziwi mnie, że masz trudność wyobrażenia sobie tego. Pracy z ciałem trzeba doświadczyć. Za każdym razem jest to inne i odkrywcze, zaciekawiające przeżycie. Będę czekać z niecierpliwością na Twoją relację

A co w sytuacjach, jeśli mamy jakąś osobę z depresją, czy takiej osobie również polecisz taką formę terapii?

U psychoterapeuty tańcem i ruchem po czteroletnim szkoleniu, jak najbardziej. Można korzystać z indywidualnej terapii oraz terapii grupowej. Psychoterapia tańcem i ruchem jest również stosowana w szpitalach psychiatrycznych, głównie w formie grupowej.

Czyli gdybyś miała zachęcić kogoś, co osiągnie dzięki tej formie terapii, to co byś powiedziała?

Jest to forma terapii, która dobrze się sprawdza u osób, które mają problem z nazywaniem swoich przeżyć. Dzięki formie ruchowej, mogą wyrazić się w inny sposób. Terapia tańcem i ruchem zawiera również aspekt werbalny, omawia się z terapeutą swoje odczucia, stosuje się również rysowanie. Trudno mi jednoznacznie powiedzieć, co uzyska taka osoba. Myślę, że każdy terapeuta, niezależnie od nurtu w jakim pracuje, po pierwsze ma nie zaszkodzić, po drugie pomóc odkryć wewnętrzny potencjał, rozwinąć świadomość i dotrzeć do mądrości wewnętrznej. Poprowadzić tą wspólną drogę tak, aby klient sam potrafił świadomie i harmonijnie funkcjonować w świecie.

Pięknie powiedziane. Dziękuje Sylwia za przybliżenie nam tematu. Myślę, że wiele osób nie ma zbyt dużej świadomości, co dzięki takiej terapii można osiągnąć. Gdzie można na temat Waszej działalności znaleźć więcej informacji?

Zachęcam do zainteresowania się tematem. Ja nie przestaję się zachwycać zgłębianiem języka ruchu więc z ogromną radością podzieliłam się z Wami moja pasją. Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/@fundacjamadrecialo oraz naszej strony internetowej https://madrecialo.pl/. Zachęcam do zapoznania się z naszą misją i do uczestnictwa w naszych, jak na razie onlinowych warsztatach. Bardzo dziękuje za zaproszenie i do zobaczenia na warsztatach.

To ja dziękuję. Tak się składa, że ostatnio robię wywiady z moimi osobami z otoczenia i każdy z Was jest wyjątkowy i zajmuje się wyjątkowymi sprawami, czy to przypadek? Nie sądzę. Dziękuje za uwagę!