Tożsamość – trudne pytanie kim jestem [recenzja]

0
1425

Pod koniec 2012 roku, nakładem zaprzyjaźnionego z PSSiAP Wydawnictwa Smak Słowa, ukazała się kolejna książka z wyjątkowej serii „Bliżej Psychologii”. Tym razem dotycząca szeroko rozumianej tożsamości i zagadnień jej pokrewnych. Każda z tych książek (dotychczas ukazały się „Manipulacje” i „Namiętności”) jest zapisem kilku spotkań, jakie odbyły się w sopockim klubie Atelier, położonym w pięknym miejscu, tuż nad samym morzem. Dzięki tej formule, książki są świadectwem słowa mówionego, czyta się je prawie tak, jakby słuchało się rozmowy. Wśród autorów „Tożsamość. Trudne pytanie: kim jestem?” znajdujemy niektórych z najwybitniejszych polskich psychologów, takich jak: Piotr Oleś, Dariusz Doliński, Wiesław Łukaszewski czy Tomasz Maruszewski. Nietrudno się domyślić, że gdy tak znamienite osobowości zasiadają do omówienia ważnego tematu z obszaru psychologii, może z tego wyniknąć jedynie uczta intelektualna najwyższych lotów. Tak też jest w przypadku tej książki.

Muszę przyznać, że ze wszystkich dotychczas wydanych trzech książek, tę lubię najbardziej. Być może jest tak dlatego, że kwestie w niej poruszane dotyczą fundamentalnego zagadnienia w psychologii i w życiu w ogóle – kwestii tożsamości. Czym więc jest owa tożsamość? Czy można ją w jakiś sposób kształtować, czy jest jedna i niezmienna przez całe życie? a może mamy kilka tożsamości zależnych od sytuacji? na te wszystkie frapujące pytania odpowiadają autorzy. Czy na podstawie ich wypowiedzi uzyskamy jednoznaczną odpowiedź? to niech osobiście rozsądzi każdy Czytelnik.

Polecane przez Inspiracje Psychologiczne

Książka rozpoczyna się od wprowadzenia, autorstwa Profesora Wiesława Łukaszewskiego, na temat tożsamości wielorakiej. w trzech kolejnych rozdziałach znajdziemy zapisy spotkań w klubie Atelier pod tytułami: „Kim jestem?”, „Kłopoty z tożsamością”, „Ja i My – tożsamość osobista”. Każdorazowo, w intelektualnej dyspucie bierze udział inny „zestaw” rozmówców. Łączy ich osoba Profesora Łukaszewskiego, który prowadzi wszystkie te rozmowy. w dalszych częściach mamy okazję zapoznać się z krótkimi artykułami, autorstwa części prelegentów, wzbogacającymi dyskusję o kolejne nowe treści.

Warto także dodać – co jest regułą w przypadku Wydawnictwa Smak Słowa – że książka jest bardzo elegancko wydana. Jedyne czego mi w niej brakuje, to kilku zdjęć ze spotkań. Polecam tę książkę każdemu, kogo interesuje psychologia. Niezwykle ważne zagadnienia są w niej omawiane na tyle przystępnym językiem, że z pewnością nikt nie będzie miał problemów z jej przeczytaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę napisz swój komentarz!
Proszę wpisz swoje imię tutaj