Jak działa psychoterapia online?

0
867

W miarę jak nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy, zmienia się również krajobraz poradnictwa. Osoby poszukujące terapii niekoniecznie muszą odwiedzać gabinet, aby uzyskać pomoc, której szukają. Obecnie psychoterapia online jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek, ale przed rozpoczęciem tej formy pomocy warto pamiętać o kilku rzeczach.

Czym jest poradnictwo online?

Poradnictwo online, podobnie jak tradycyjne, które odbywa się osobiście, jest usługą w zakresie zdrowia psychicznego świadczoną za pośrednictwem mediów online, takich jak aplikacje mobilne, wideokonferencje, wiadomości tekstowe, e-mail lub jakąkolwiek platformę, na której rozmowa może odbywać się wirtualnie.

Jakie są korzyści z psychoterapii online?

W przypadku czegoś tak intymnego i osobistego jak zdrowie psychiczne, niektórzy ludzie mogą czuć się bardziej komfortowo rozmawiając na tematy takie, jak ich uczucia, problemy osobiste i cele przez Internet, a nie twarzą w twarz. Pacjenci mogą doświadczyć terapii w zaciszu swojego domu, a niektórzy doradcy częściej proponują terapię poza tradycyjnymi godzinami pracy. Dodatkowa wygoda i dostępność pozwalają większej liczbie osób szukać pomocy, a terapeutom poszerzyć swoją praktykę i ofertę.

Na co zwrócić uwagę, rozważając psychoterapię online?

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę poniższe kwestie przed rozpoczęciem terapii online. Część pacjentów martwi się o swoje bezpieczeństwo swoich informacji, ponieważ bezpieczeństwo w Internecie i prywatność nadal stanowią problem globalny.

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – aplikacja Helping Hand

Ponadto terapia i poradnictwo online nie są najlepszymi opcjami dla każdego pacjenta. Jeśli cierpisz na cięższą chorobę psychiczną (np. schizofrenię), zakres wirtualnego spotkania może nie wystarczyć, aby szybko czy bezpośrednio wyleczyć i ocenić Twój problem. Mając to na uwadze, jeśli szukasz terapii online, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że jest to właściwa opcja dla Ciebie.

Korzystając z takiej formy pomocy, będziesz chciał krytycznie pomyśleć o swoich celach i tym, czy pasują one do modelu doradztwa online. Wirtualne poradnictwo to wielki postęp w dziedzinie psychologii, który przyniósł terapię osobom, które wcześniej mogły nie mieć dostępu do profesjonalnej konsultacji medycznej. Terapia online może być opcją dla tych, którzy chcą dokonywać lepszych wyborów dotyczących ich życia i sposobu poruszania się po świecie mimo pewnych trudności psychicznych.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach specjalistyczna pomoc psychologa, czy psychiatry nie zawsze jest możliwa w formie stacjonarnej. Szczęśliwie współczesna technologia umożliwia przeprowadzenie psychoterapii za pośrednictwem Internatu, co dla wielu ludzi może być jedyną możliwości skorzystania z takiej opcji wsparcia. Szczególnie że o swoich problemach natury psychicznej trzeba przede wszystkim rozmawiać i dyskutować na ich temat, nie zaś zamykać się na jakąkolwiek formę komunikacji. To w najgorszym razie może doprowadzić do pogłębienia się stanu chorobowego, a to znacznie utrudni, jeśli nie uniemożliwi dalsze funkcjonowanie takiej osoby.